Turist Rehberliği İçin Yayınlanan Yeni Genelgede Neler Var?

Turist rehberliği için genelge yayınlandı turist rehberlerinin sorumlulukları da bu genelgeyle artmış oldu. Pandemi nedeniyle kokartlı turist rehberlerinin yurtiçi ve yurtdışı turlarda uyacakları kurallar ve uygulamalar ile ilgili yeni yönetmelik genelgesi neler içeriyor?

turist rehberi
turist rehberi

Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Cihan Müşterioğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy imzasıyla, 81 ile gönderilen “Turist Rehberliği Hizmetinde Kovid-19 Pandemi sürecinde Uyulması Gereken Kurallara İlişkin Genelge” hakkında açıklamalarda bulundu.

Süreç içerisinde bu tip bir genelgenin ihtiyaç olduğunu dile getiren Başkan Müşterioğlu, “Beklediğimiz ve olması gerektiği gibi turist rehberlerinin sahadaki sorumlulukları da bu genelgeyle artmış oldu. Artık vatandaşlarımız meslek gaspı yapan sahte rehberlerle, kendini rehber olarak tanıtan yalan yanlış insanlarla gezmemeleri gerektiğini de daha net görecekler. Turist Rehberleri olarak, sadece doğru tanıtım, doğru bilgilendirme, kaliteli hizmet değil sağlık ve hijyen açısından da hem kendimize hem yolcularımıza hem de ülkemize karşı sorumluluklarımız var. Ayrıca, Çanakkale’yi gezecek vatandaşlarımızın Gerçek Çanakkale’yi gerçek Turist Rehberlerinden öğrenmelerinin önemini bir kez daha vurgulamak isterim” dedi.

Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Cihan Müşterioğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy imzasıyla, 81 ile gönderilen “Turist Rehberliği Hizmetinde Kovid-19 Pandemi sürecinde Uyulması Gereken Kurallara İlişkin Genelge” hakkında açıklamalarda bulundu.

Salgına karşı verilen mücadele ile birlikte, seyahat ve turizm faaliyetlerinin sağlıklı bir süreçte yeniden başlatılmasının öngörüldüğünün ifade edildiği genelgede, turizm faaliyetlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için turist rehberliği hizmetinde belirlenen önlemlerin alınması ve sürekliliğinin sağlanması gerektiği vurgulandı.

tur minibüsü
tur minibüsü

“BU GENELGE DİĞER ÜLKELER İÇİN ÖRNEK GENELGEDİR”

Süreç içerisinde bu tip bir genelgenin ihtiyaç olduğunu dile getiren Başkan Müşterioğlu, “Profesyonel turist rehberlerinin sağlığını korumak adına Bakanlığa iletilen tüm talepler kabul gördü. Turizm ülkesi diyebileceğimiz diğer ülkelerde de bu tip genelgeler az sayıda da olsa yayınlandı ancak bu kadar kapsamlı ve içeriği doğru oturtulmuş bir genelge olmadı. O yüzden bu genelgenin yine diğer ülkeler için örnek olacağına inanıyorum. Tabi ki tam da beklediğimiz ve olması gerektiği gibi turist rehberlerinin sahadaki sorumlulukları da bu genelgeyle artmış oldu. Artık vatandaşlarımız meslek gaspı yapan sahte rehberlerle, kendini rehber olarak tanıtan yalan yanlış insanlarla gezmemeleri gerektiğini de daha net görecekler. Turist Rehberleri olarak, sadece doğru tanıtım, doğru bilgilendirme, kaliteli hizmet değil sağlık ve hijyen açısından da hem kendimize hem yolcularımıza hem de ülkemize karşı sorumluluklarımız var. Ne mutlu ki tüm meslektaşlarımız bu sorumluluğu taşıyabilecek birikim, eğitim, donanım ve bilince sahipler. Bütün bunlarla birlikte Çanakkale’yi gezecek vatandaşlarımızın Gerçek Çanakkale’yi gerçek Turist Rehberlerinden öğrenmelerinin önemini bir kez daha vurgulamak isterim” dedi.

“GENELGE VE PANDEMİ EĞİTİMİ OLUMLU BİR KATKI SAĞLAYACAK”

Pandemi eğitim videoları çalışmalarının da başladığını ifade eden Başkan Müşterioğlu, “Öte yandan, Turist Rehberleri Birliği girişimleriyle Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel ile gerçekleştirilen pandemi eğitim videoları ile meslektaşlarımız dünyadaki meslektaşlarımıza oranla daha donanımlı olacaklar. Genelgeyle birlikte bu eğitimin de hem turizm endüstrisine hem de Türk turizmine olumlu katkıları olacağına inancımız tam” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir