Sık Sorulan Sorular

Turist Rehberleri Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları

Bu makalemizde sizlerde Türkiye ve dünyadaki kokartlı profesyonel turist rehberleri hakkında sık sorulan soruları, merak edilen konuları yanıtlamaya çalışacağız. Sizlerde merak ettiğiniz konuları sayfanın altındaki forum aracılığı ile bizlere iletebilir ve yanıtlarını alabilirsiniz.

pamukkale turları
Pamukkale turları

Kimler turist rehberi olabilir?

Herhangi bir dili iyi derecede yazan ve konuşan herkes turist rehberi olabailir. Lakin ülkemizde en çok geçerli diller İngilizce, Arapça, Rusça, Çince, Almanca, Hollandaca, İtalyanca, Fransızca ve İtalyanca dilleridir.

Nasıl turist rehberi olunuyor? Turist rehberi olmak için ne gerekli?

Turizm üniversitelerinin turist rehberliği bölümünden mezun olmanız lazım, yada Turizm Bakanlığının her yıl açtığı turist rehberliği sınavlarına katılıp burada başarılı olup ve kokartınızı almanız gerekmektedir.

Turist rehberleri olarak nasıl iş bulabilirim?

TUREH rehberlik organizasyonuna ücretsiz üye olarak, bizim altımızda hemen çalışmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca turizm sektörüne yönelik iş ilanları sitesi üzerinde güncel rehber aranıyor ilanlarını takip edebilirsiniz.

turist rehberleri
turist rehberleri

Kokartlı rehber olmak eğlenceli bir meslek midir?

Evet rehberlik kesinlikle eğlenceli bir meslektir. Hergün yeni insanlar ile yeni yerler geziyorsunuz. Bundan daha eğlenceli bir meslek olamaz herhalde. Hem gezip hemde para kazanılan kaç meslek var dünyada?

Rehberler ne kadar para kazanıyor?

Yurtdışında bir rehberin kazancı yıllık 200 bin doların üzerinde olsada bu ülkemizde bu kadar fazla değildir. Ama yinede en kötü bir rehberin yıllık kazancı 150 bin tl altına düşmez. Kokartında daha fazla dil sahibi olanlar kazançlarını dil sayısı oranında artırabilirler. Bu yüzden ne kadar çok dil bilirseniz o kadar çok para kazanma şansına sahip olursunuz.

Turist rehberliğinin olumsuz ve negatif yanları nelerdir?

Negatif ve olumsuz insan gruplarına denk gelmediğiniz müddetçe hiçbir olumsuz yanı yoktur turist rehberi olarak çalışmanın.