Otelciler Türk Turistleri Neden İstemiyor Nedenleri Nedir?

Bildiğimiz gibi Ege ve Akdeniz tatil beldelerinde otelciler genellikle otellerinde İngiliz, Alman ve diğer yabancı turistleri ağırlamak ister ve Türk turistlere sıcak bakmazlar. Bunun nedenlerini sizlere bir turist rehberi olarak açıklamaya çalışacağım.

efes tur rehberi
efe tur rehberi

Gençler sakin olun, yerli turist neden istemiyoruz bir rehber gözüyle anlatayım. Öncelikle pislik açısından bakarsak her millet de var pis olan insanlar, o yüzden Türkler pis gelmesinler diye bir ayrım yok. Ayrım tamamen ekonomik ve kültürel.

Biz rehberler yevmiye ve satış komisyonlarından para alıyoruz dolayısıyla alım gücü yüksek insanlar ile çalışmak istiyoruz. Deri mağazasına götürdüğüm grup en az 10-15 parça alsın ki 1 hafta çıktığım tura değsin.

Aksi taktirde 1 haftada 1500 usd kazanıp tur kötü geçti diyoruz. Tek parça deri ceketin 1500-2000 usd olduğunu düşününce ve yüzde 10-15 komisyon aldığımız için bizim insanımız gelmesin turlara diyoruz doğal olarak.

Bu ekonomik kısmı. Kültürel kısmı ise saygı aslında, bizim insanımıza verdiği parayla sadece hizmet aldığını, bütün oteli veya otobüsü rehberi satın almadığını anlatamıyoruz. Bir kural varsa yabancı turist itiraz etmeden uyar. Türk turist on defa neden böyle der, trip atar, olay çıkarır, tur bitiminde en saçma şeylerden şikayet yazar sırf o kurala uymak zorunda olduğu için. rehberler olarak bu sebeplerden yerli turist istemiyoruz.

Tanımı da yapalım, turizmi bu yıl için bitiren krizdir, Mart 2021 en iyi ihtimalle düzelme zamanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir