Hepimizin bildiği gibi ülkemizin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Bu kutsal topraklar, çok sayıda medeniyet ve uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle ülkemizin dört bir tarafında bu medeniyet ve uygarlıkların izlerini yansıtan ören yerleri bulunmaktadır. Biz de bugün siz değerli okurlarımız için en popüler 10 ören yeri tespit ettik. Bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız şöyle ki;

bergama örenyeriBergama Örenyeri

Uzun yıllar boyunca Pergamon Krallığının başkenti olan Bergama ilçesinde bulunan antik kent tarihi açıdan çok büyük öneme sahiptir. Bergama Antik kenti olarak da adlandırılan bu kent çok sayıda yerli ve yabancı turist almaktadır. Yüksek bir tepede bulunan bu antik kente teleferik ile çıkılmaktadır. Antik kente vardığınızda kentin merkezini oluşturan etrafı surlarla kaplı içinde saray, önemli yapı ve tapınakların bulunduğu akrapol bölümü sizi karşılayacaktır. Bu antik kentte; Bergama krallarının sarayları, tiyatro, kütüphane, gymnasion, tapınaklar ve agora gibi yapıtların kalıntıları bulunmaktadır. Bergama Örenyeri'ne İzmir, Ayvalık, Manisa, Aliağa, Dikili, Çandarlı, Foça, Çeşme, Selçuk, Kuşadası, Edremit, Balıkesir bölgelerinden her gün otobüsler ve minibüsler ile turlarımız mevcuttur.

efes örenyeriEfes Örenyeri

Antik Yunan kenti olan Efes Antik Kenti, İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. UNESCO tarafından 1994 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenen mükemmel antik şehir. Bu şehrin tarihi M.Ö. 6000 yıllarına dayanmaktadır. Burada birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır. Buraya yılda ortalama 1 milyonun üzerinde ziyaretçi gelmektedir. Bu Antik Kentte, Celsius Kütüphanesi, Yamaç Evler, Tiyatro gibi harika eserleri ziyaret edebilirsiniz. Efes Antik kenti, Şirince, Meryemana bölgelerini içeren günübirlik turlarımız Kuşadası, Güzelçamlı, Davutlar, Özdere, Gümüldür, Seferihisar, İzmir Merkez, Urla, Alaçatı, Manisa, Aliağa, Foça, Dikili, Didim, Altınkum, Bodrum, Aydın bölgelerinden her gün bulunmaktadır.

sagalassos ören yeriSagalassos Ören Yeri

Burdur ili, Ağlasun ilçe sınırında bulunan Sagalassos Antik Kenti, Gezilip görülmeye değer tarihi bir yerdir. Muhteşem bir büyüklükte olan Sagalassos Antik Kenti, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist almaktadır. Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan bu antik kent birçok hükümdarlık zamanında kullanılmıştır. Bu antik kentte en çok Roma Dönemine ait tarihi yapı bulunmaktadır. Sagalassos Antik Kenti günümüze en iyi şekilde korunarak ulaşan antik kentlerdendir. Aşağı ve yukarı şehir olarak ikiye ayrılan antik kentte günümüze çok sayıda tarihi yapı ulaşmıştır. Antalya Merkez ( Konyaaltı, Lara, Döşemealtı, Kundu, Aksu, Kepez ), Belek, Boğazkent, Side, Alanya, Gazipaşa, Kemer, Olimpos, Burdur Merkez, Isparta, Eğirdir tatil beldelerinden buraya hergün rehberli otobüs seferlerimiz gezi tur proğramlarımız mevcuttur.